Közvetlen brüsszeli források
HORIZONT 2020
Innovációs kutatás-fejlesztési tevékenységek támogatása közvetlen brüsszeli forrásból az energetika területén
Az IINNOVA Észak-Alföld Nonprofit Kft. 2017-től Horizont 2020 Információs Pontként is működik, hogy személyre szabott információval, tanáccsal segíthessünk partnereinknek eligazodni a közvetlen brüsszeli források között.
De mi is az a Horizont 2020 program?
A Horizont 2020 elnevezésű program az Európai Unió 2014 és 2020 között elérhető kutatás-fejlesztési és innovációs programja. Komplex és átfogó program, mely erre a hét évre közel 79 milliárd eurót különített el a program megvalósítására.
Célja az Unió globális versenyképességének növelése azáltal, hogy a tudományos áttörésekből innovatív termékek és szolgáltatások jöhessenek létre, mely üzleti lehetőséget is biztosít.
A program 3 pillére:
- Kiváló tudomány - az EU-nak a tudományos kiválóság terén világviszonylatban betöltött vezető szerepének megerősítését célozza.
- Vezető ipari szerep - Európa vezető szerepét hivatott megalapozni a kutatás-fejlesztés és innováció területén, amit a kulcsfontosságú technológiák támogatásával, a tőkéhez való szélesebb körű hozzáférés biztosításával, valamint a kis- és középvállalkozások segítésével terveznek elérni.
- Társadalmi kihívások – az Európa egésze számára kihívást jelentő társadalmi kérdések megoldásához kíván hozzájárulni az egészségügy, az élelmezésbiztonság és a fenntartható mezőgazdaság, az energia, a közlekedés, az éghajlatváltozás és a környezetvédelem, valamint az inkluzív, innovatív és biztonságos társadalmak területein.
Új fejlesztési eszköz KKV-k számára:
A Horizont 2020 fontos újdonsága, hogy a kis- és középvállalkozások számára új eszközt vezetett be, mely az innovációs lánc folyamatán kíséri végig a KKV-kat, ez az ún. „KKV fejlesztési eszköz”.
A KKV eszközben egy-egy vállalkozás önállóan és konzorciumban is pályázhat. Korábban ezt csak konzorciumban tehették meg. A KKV eszköz kiírásai mind a 3 pillér pályázatai között megtalálhatóak.
A KKV eszköz pályázatoknak 3 fázisa van:
A 2. fázisra közvetlenül is lehet pályázni, amennyiben a pályázónak kész üzleti terve van.
Miért érdemes KKV eszköz pályázatban részt venni?
- A KKV-k önállóan is pályázhatnak.
- Számos tudományterület felé nyitott, pl. hatékony, alacsony szén-dioxid kibocsátású energia, közlekedés, klímaváltozás, környezetvédelem, erőforrás hatékonyság (bottom-up megközelítés).
- A pályázatok folyamatosan benyújthatók mindkét fázisra egész évben, értékelésük évente négy alkalommal történik.
- Az értékelési idő rövid 2 - 4 hónap.
- A sikertelen pályázatok átdolgozás után újra beadhatók.
- A 2. fázis győztesei ingyenes „coaching” (oktatás) szolgáltatást vehetnek igénybe.
Energetika a Horizont 2020 programban
III. pillér: Társadalmi kihívások
3. Társadalmi kihívás: Biztonságos, tiszta, hatékony energia
A pályázatok célja az EU energia- és klímapolitikai céljaival összhangban az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése. A támogatott kutatásoknak innovatívnak kell lenniük, és a legfontosabb társadalmi kihívások szolgálatába kell állítani. Pályázni az alábbi területeken lehet:
- Energiahatékonyság (Fűtés-hűtés; Fenntartható energiát hasznosító fogyasztókért; Épületek; Energiahatékonysági befektetések innovatív finanszírozása
- Versenyképes alacsony szén-dioxid kibocsátású technológiák (Egységes európai energiarendszer felé; Megújuló energiát hasznosító technológiák; Fosszilis üzemanyagok dekarbonizációja az alacsony szén-dioxid kibocsátású gazdaságba való átmenet folyamán; Az energiarendszerek társadalmi, gazdasági és emberi vonatkozásai; Az európai kutatási térség fejlesztésének támogatása az energetika területén; Horizontális területek)
- Egyéb akciók
4. Társadalmi kihívás: Intelligens, környezetkímélő és integrált közlekedés
A témakör keretében a forráshatékony közlekedés kialakítását finanszírozzák, amely óvja a környezetet (pl. tisztább és csendesebb repülőgépek, járművek és hajók, intelligens eszközök, infrastruktúrák és szolgáltatások kifejlesztése), amelyek így minimalizálják a közlekedési rendszerek éghajlatra és a környezetre gyakorolt káros hatását, valamint javítják a városi közlekedést és mobilitást.
5. Társadalmi kihívás: Éghajlatváltozással kapcsolatos akció, környezet, erőforrás-hatékonyság és nyersanyagok
Fő célja erőforrás-hatékony, éghajlatváltozásnak ellenálló gazdaság és társadalom kialakításához való hozzájárulás, a természeti erőforrások és ökoszisztéma védelme és fenntartható kezelése, a nyersanyag-ellátás és felhasználás fenntartható biztosítása. Mindezek segítségével pedig egy valódi zöld gazdaság kiépítése, melynek eléréséhez strukturális és intézményi változások végrehajtása szükséges.
A kutatásoknak az alábbi témakörökön belül kell folyniuk:
- Az éghajlatváltozás elleni küzdelem és ahhoz való alkalmazkodás,
- Környezetvédelem, a természeti erőforrások és ökoszisztémák fenntartható kezelése,
- A nem energetikai célú és nem mezőgazdasági nyersanyagok fenntartható kínálatának biztosítása,
- A zöld gazdaság felé tartó átmenet ökoinnováció révén való megvalósítása,
- Átfogó és fenntartható globális környezeti megfigyelő és informatikai rendszerek kifejlesztése.
Mit nyújt az INNOVA?
- Horizont 2020 Információs Pontként személyre szabottan segít partnereinek.
- Segít a megfelelő pályázat kiválasztásában a vállalkozások, kutatóközpontok, felsőoktatási intézmények körében
- Segít a hazai és külföldi partnerek megtalálásában
- Vállalja a KKV eszköz pályázatok teljes körű lebonyolítását
- Vállalja a projektek teljes körű menedzselését nyertes pályázatokban.